Panevėžio FA auklėtiniai futbolą žaidė prie pat … poliarinio rato !!!

by dariusfm@gmail.com
Pasibaigus sezonui, oficialioms šalies čempionatų varžyboms, įvairiems turnyrams mūsiškiai su finansine tėvelių pagalba surengė Didžiąją vasaros kelionę. Futbolo akademijos 2014- 2015 m.g. komanda birželio 28 – liepos 3 d. viešėjo Švedijoje, kur dalyvavo Piteo vasaros sporto festivalyje, kuris šiame kurortiniame Skandinavijos mieste kasmet vyksta jau nuo 1990 m. Ši vietovė yra vos už 100 km nuo poliarinio rato.
Kelionėje į priekį aplankyta Estijos sostinė Talinas. Pasivaikštinėta po senamiestį, žvalgytasi Rotušės aikštėje, sostinės panorama žavėtasi apžvalgos aikštelėje, apžiūrėtas legendinis Helemano bokštas ir miesto gynybinė siena.
Atvykusį turnyro vietą mūsiškiams, kaitinant virš + 25 C, dar pavyko išsimaudyti ežere. Tačiau paskutiniąją dieną oro temperatūra tebuvo + 11 C, o jutiminė siekė tik+ 8 C. Piteo vietovėje temperatūrų skirtumas, sunku tuo patikėti, tarp sausio ir liepos mėnesio yra net 65 C.
Ilgas kelionės maršrutas driekėsi Suomijos teritorija. Ją sudaro 74 proc. miškų. Suomijoje dvi oficialios kalbos: suomių ir švedų. Gatvių pavadinimai rašomi švediškai ir suomiškai. Ežerų skaičius net 187 888. Teritorija – 64 vietoje pagal dydį pasaulyje. Suomijoje – švariausias pasaulyje vanduo. Didžiausias ežeras 4 400 km, jis yra ketvirtas pagal dydį Europoje. Salų skaičius įspūdingas 179 500. Pravažiavome pro Kalėdų Senelio gimtinę (vos už 100 km).
Futbolo festivalio vieta – Piteo (Švedija).Pačiame mieste gyvena apie 23 000 gyventojų, tačiau visoje savivaldybėje (komunoje) jų priskaičiuojame 42 124 (2018 m. duomenis). Miestas turi net du oro uostus. Įkurtas 1621 metais. Kaip švedai juokauja, čia yra daug vietos alkūnėms: 13.5 kvadratinių kilometrų tenka tik vienas gyventojas. Rengiama daug įvairių festivalių(pvz. kiekvieną rudenį vyksta naujų kaimynų festivalis). Kalbama 40 kalbų, viena iš jų yra Piteo dialektas. Piteo gali pasigirti, kad čia atsirado pirmoji pėsčiųjų zona šalyje. Piteo didžiuojasi 530 km ilgio pajūriu ir ilgiausiu paplūdimiu, kurio ilgis 13 km. Piteo archipelagas apima net 550 didesnių ar mažesnių salųPiteo turi apie 3 500 poilsio namelių, nors labai populiarūs apsistojimai- keliavimai kemperiais. Piteo registruota virš 3 400 įvairių firmų- kompanijų. Viena iš jų SunPine yra pirmoji pasaulyje, kuri savo technologija išgauna biodizeliną iš žalio pušų aliejaus. Piteo aplanko apie 1 milijonas svečių (kurie lieka bent vienai nakčiai) per metus. Piteo bibliotekoje gausu knygų, tačiau net 1671 ių jų yra apie šunis. Miestas įkurtas 1621 metais. Jis dar vadinamas Švedijos Laplandija. Vos po 45 metų nuo įkūrimo miestas buvo visiškai sudegęs, o 1721 metais ir visiškai sugriautas, kariaujant su Rusija. Populiariausios sporto šakos futbolas ir ledo ritulys. Po jų eina slidinėjimas ir plaukimas.
Panevėžio FA auklėtiniai rungtyniavo U- 9 (2014 m.) amžiaus grupėje. Beje, mūsiškių gretose žaidė net 4 amžiumi jaunesni sportininkai. Minėtoje amžiaus varžėsi 27 komandos, suskirstytos į keturias grupes. Sužaidus savo pogrupyje, varžybos toliau nebuvo rengiamos. Panevėžiečiams teko 6 rungtynės (2x 15 min.) su Švedijos komandomis. Rezultatai oficialiai nebuvo skelbiami. Žaista prieš Sodra United, Pitea FFI- 1, Sunderby SK, Arvidsjaur IFK, Alsvby IF ir Storfors AIK- 1.
Turnyro statistika – įspūdinga. 2023 m. vasaros futbolo festivalyje Piteo žaidė 794 komandos, 12 114 žaidėjų bei nesuskaičiuotas personalas, 24 amžiaus grupės (po 12 mergaičių ir berniukų). Turnyrai formatu 5x 5 , 7x 7, 9x 9, 11x 11 vyko 62 futbolo aikštėse. Tarp mergaičių gausiausia amžiaus grupė: U- 13 – 55 komandos, mažiausia: U-17,18,19 – 8 komandos. Tarp berniukų gausiausiai užsiregistravo taip pat į U-13 amžiaus grupę – net 98 ekipos. Mažiausiai rungtyniavo U-11, 12- tik 7 komandos. Sužaistos 1974 rungtynės. Atvykusių šalių skaičius daugiau negu įspūdingas: 13 šalių atstovai varžėsi futbolo aikštėse. Tai Mongolija, Norvegija, Suomija, Danija, Ispanija, Argentina, Peru, Portugalija, Meksika, Gvatemala, Lietuva, Latvija, Anglija. Turnyro proga išleistas 12 puslapių laikraštis. Šalia pačių jauniausių futbolininkų stadionų veikė įdomiai įrengta vaikų pramogų zona, buvo galima įsigyti daug sportinės produkcijos su 2023 m. Piteo vasaros žaidynių atributika. Surengtas įspūdingas turnyro atidarymas, kuriame miesto gatvėmis žygiavo beveik 800 komandų.
Įprastas tokiuose festivaliuose dalykas – skatinti garbingą žaidimą tarp sportininkų. Varžybų teisėjai savo nuožiūra įžvelgę, kad kuris nors futbolininkas tikrai žaidžia principu RESPECT, jam po rungtynių buvo rodoma Žalia kortelė. Su ja organizatorių INFO centre sportininkams buvo įteikiami- padovanojami specialūs marškinėliai. Į Garbingo žaidimo šlovės muziejų šiame 2023 m. turnyre pateko net 323 žaidėjai. Džiugu, kad tarp jų ir panevėžietis Joris Kučys.
Laisvalaikiu mokyklos klasėje panevėžiečiai žaidė šaškių varžybėles įvairių formatu, dalyvavo skaičių surašymo (nuom 00 iki 99) konkurse (čia geriausiai pasirodė Viljamas Mikalauskas– 22 min. 57 sek. Ir Ugniaus Petručio mama Vaida, užgaišusi tik 8 min. 58 sek. bei ilgą laiką okupavo mokyklos vidiniame kieme įrengtas sūpynes. Kokia kelionė be gimtadienio. Švedijoje paminėta Rapolo Grėbliūno tėčio Tomo gimimo diena. 10 maitinimų skirtų visos šventės metu įvairovėje itin išsiskyrė gausus daržovių pasirinkimas bei …pienas tris kartus per dieną. Neužmirštamą įspūdį paliko ir šiame krašte vasarą atvykusius iš toliau stebinančios Baltosios naktys, kai nesutemsta visą naktį.
Merginų- moterų futbolas čia iš tiesų karaliauja. Dieną prieš turnyrą Panevėžio 19 asmenų delegacija apsilankė centriniame miesto stadione– Arenoje. Vyko Švedijos aukščiausios lygos moterų čempionato varžybos tarp vietos Piteo IF ir Djurgardeno komandų. Varžybų organizacija beveik tobula, nes tik taip galima pritraukti mases į stadioną. Stadione telpa 3 900 sirgalių. Jis buvo beveik pilnas. Daug turnyro dalyvių jame taip pat apsilankė. Sirgaliai net „bangą“ užkūrė. Panevėžio delegacija atvyko beveik prieš valandą, tačiau sėdimų vietų… taip ir negavo. Šeimininkių vienuolikė užtikrintai laimėjo 4: 0 (3: 0). Nei vienas sirgalius nepaliko Arenos anksčiau rungtynių pabaigos. Ir po mačo pabaigos tęsėsi futbolo šventė.
Pieto futbolo klubas buvo įkurtas 1918 metais. Moterų komanda sukurta 1985 metais. Pirmą kartą į Švedijos aukščiausiąją lygą pateko 2009 metais. 2022 metais užėmė 7 vietą. Turi savo akademiją, augina pamainą (yra U- 19, U- 17 rinktinės). Švedijos moterų A lygoje žaidžia 14 komandų. 2018 metais Piteo moterys tapo šalies čempionėmis ir gavo teisę startuoti Čempionų lygos turnyre. Komandos gretose 24 futbolininkės: 19 Švedijos, 2 iš Nigerijos, po 1 iš JAV, Farerų salų ir Filipinų. Šių metų čempionate iki pabaigos likus sužaisti po 10 rungtynių, Piteo moterų komanda su 36 taškais dalinasi 2- 3 vietomis su Hammarby klubu. Nuo pirmos vietos atsilikimas 5 taškai.
Smagiai (prie gana lengvo bangavimo visi keleiviai vaikščiojo svirduliuodami) praleistas laikas kelte Helsinkis- Talinas ir šventinis komandos sutikimas prie FA stadiono Smėlynės 2b. Daug įspūdžių, gerų emocijų, naujų patirčių – visa tai telydi jaunuosius futbolininkus vasaros atostogų metu. O jau rugpjūčio pradžioje sportininkai grįš į treniruotes.
Piteo (Švedija) žaidė: JONAS LALAS, GUSTAS MILAKNIS, RAPOLAS GRĖBLIŪNAS, VILJAMAS MIKALAUSKAS, JORIS KUČYS, UGNIUS PETRUTIS, GLEB FAIGENBAUM, ELDARAS MERKELIS, MOTIEJUS SABALIAUSKAS IR EMILIS NARVAIŠIS. Juos lydėjo gausus tėvelių būrys.

Siekdami pagerinti svetainės darbą naudojame slapukus. Sutinku